chillily کمینه دما بیشینه دما هوای حاضر دوشنبه 11اردیبهشت

chillily: کمینه دما بیشینه دما هوای حاضر دوشنبه 11اردیبهشت سرعت باد بارندگی دیدافقی کمینه دما هواشناسی یزد

گت بلاگز علمی پزشکی بازرسان جهت کوتاه کردن دست قاچاقچیان به میدان می‌آیند ، جولان فروش زیرپله‌ای مکمل‌های ورزشی

مدیرکل نظارت بر داروهای طبیعی، سنتی و مکمل شرکت غذا و دارو نسبت به عرضه مکمل‌های ورزشی و طبیعی به صورت زیرپله‌ای و در مراکز غیرمجاز مانند باشگاه‌های ورزشی ه

بازرسان جهت کوتاه کردن دست قاچاقچیان به میدان می‌آیند ، جولان فروش زیرپله‌ای مکمل‌های ورزشی

امیرحسین جمشیدی، مدیرکل نظارت بر داروهای طبیعی، سنتی و مکمل شرکت غذا و دارو در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی گروه تحریریه سایت جوان؛ درباره میزان قاچاق و تقلب در مکمل ها گفت: قاعدتا در ارتباط با فرآورده هایی که عرضه آن ها در خارج از سیستم داروخانه امکان پذیر باشد، احتمال قاچاق و تقلب وجود دارد. به عنوان مثال هنگامی که فرآورده های مکمل ورزشی به غلط و به صورت غیرقانونی در کلوب های ورزشی عرضه می شوند، احتمال قاچاق بودن آن ها زیاد هست؛ آیا که فرآورده هایی که در این حوزه به صورت اصولی وارد می شوند، از سوی شرکت های پخش توزیع شده است و این شرکت ها هم مجاز نیستند که این فرآورده ها را به جایی جز داروخانه تحویل دهند.
**تابلوی ایست در برابر واردات بی رویه مکمل ها
وی ادامه داد: این در حالی است که شاهدیم گاهی فروشگاه های زیر پله ای اقدام به فروش این مکمل ها می کنند و بنابراین در چنین جاهایی امکان تقلب در این فرآورده ها زیاد کردن می یابد؛ بنابراین نمی توان گفت: اصلا قاچاق و تقلب در فرآورده ها و مکمل های ورزشی یا طبیعی وجود ندارد، ولی ما سیستم های نظارتی و بازرسی را جهت مقابله با چنین موضوعاتی شدت یافتن کرده ایم.

عبارات مهم : طبیعی

جمشیدی همچنین گفت: از طرفی باید توجه کرد در دولت یازدهم واردات مکمل ها نسبت به سال های گذشته جمع و جورتر شد. دلیلش هم این است که جهت واردات سقف تعیین کرده و اعلام کردیم هر فرآورده ای می تواند به میزان خاصی وارد کشور شود.
حمایتی که از تولید داخل شد
مدیرکل نظارت بر داروهای طبیعی، سنتی و مکمل شرکت غذا و دارو به همین جهت اظهار داشت: محدود کردن واردات و تعیین سقف مشخص جهت واردات این فرآورده ها، از قاچاق جلوگیری می کند؛ بنابراین از آنجایی که تقاضا جهت فرآورده ها و مکمل های خارجی وجود دارد، مقداری از آن را وارد می کنیم و جهت آن سقف قائل شده است ایم. در عین حال با این کار از واردات بی رویه فرآورده ها و مکمل های ورزشی و طبیعی هم جلوگیری شده است و از طرفی منجر به رشد شرکت های داخلی می شود.
وی عنوان کرد: خوشبختانه اکنون میزان مصرف و تولید مکمل های داخلی مان زیاد کردن یافته هست؛ آیا که هم جهت واردات سقف گذاشتیم و در عین حال اصلا به فرآورده های مشابه تولید داخل، مجوز واردات نمی دهیم، بلکه فرآورده هایی به کشور وارد می شوند که تولید داخلی آن ها وجود نداشته باشد.
حامی بیماران متابولیک
وی با اشاره به سازوکارهای نظارتی شرکت غذا و دارو جهت شناسایی فرآورده های قاچاق یا تقلبی گفت: در این زمینه سامانه رهگیری راه اندازی شد و به ما در زمینه شناسایی تقلب و قاچاق کمک زیادی کرده هست. به عنوان مثال سامانه حامی را جهت شیر خشک های یارانه ای و فرآورده های متابولیک راه اندازی کردیم و پیش از پست کردن فرآورده جهت بیماران، برچسب اصالت را جهت آن تعریف می کنیم.
وی توضیح داد: دقیقا می دانیم چه اقلامی با چه شماره ای جهت بیمار ارسال شده است هست. یعنی فرآورده را ردیابی و رهگیری می کنیم و دقیقا می دانیم این فرآورده کجاست. زمانی که فرآورده به دست مصرف کننده رسید، پیامکی جهت ما ارسال می شود که نشان می دهد این فرآورده به دست مصرف کننده رسیده است.
جمشیدی ادامه داد: حال ما می دانیم این شماره، جهت کدام بیمار است و اگر کسی بخواهد آن را بفروشد یا از رده خارج کند، می توانیم آن را ردیابی کنیم. البته از آنجایی که یارانه زیادی به این فرآورده ها تعلق می گیرد، در گذشته شاهد بودیم حتی از کشور خارج می شدند، ولی اکنون با کمک این سامانه می توانیم به طور کامل آن را ردیابی کنیم.
مدیرکل نظارت بر داروهای طبیعی و سنتی شرکت غذا و دارو با بیان اینکه از طرف دیگر کلیه فرآورده ها و مکمل های وارداتی برچسب اصالت دارند، افزود: در محصولات تولید داخل نیز بعضی از فرآورده ها را به سامانه رهگیری و برچسب اصالت اضافه کردیم و بخشی از آن ها در حال اضافه شدن و ملزم به داشتن برچسب اصالت هستند.
جمشیدی خطاب به مردم تصریح کرد: خواهشم از مردم این است علاوه بر اینکه ما نظارت می کنیم، خودشان هم بازرس خودشان باشند و به سلامتی خود و کودکان ارزش اهمیت داده و در وهله اول از جایی جز داروخانه این محصولات را تهیه نکنند و اگر چنین کاری را انجام دادند هم حتما از اصالت آن مطمئن شوند.
وی راجع به نظارت بر مراکز غیرمجاز عرضه فرآورده های مکمل مانند کلوب های ورزشی گفت: شرکت غذا و دارو فضایی که خارج از فضای عادی مان باشد را نظارت می کند. از طرفی با وزارت ورزش در سال تازه تفاهم نامه ای را امضا کردیم که بر مبنای آن نظارت مان را در ورزشگاه ها زیاد می کنیم و در نتیجه می توانیم در هر جایی که خارج از مجرای درست و حقیقی اش یعنی داروخانه عرضه شود، جهت نظارت ورود کنیم.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: طبیعی | واردات | وارداتی | سازمان غذا و دارو | قاچاق دارو | مکمل ورزشی | دارو | ناصرخسرو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog