chillily کمینه دما بیشینه دما هوای حاضر دوشنبه 11اردیبهشت

chillily: کمینه دما بیشینه دما هوای حاضر دوشنبه 11اردیبهشت سرعت باد بارندگی دیدافقی کمینه دما هواشناسی یزد

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تغییرات در مدیریت تلویزیون

بر همین روال، از روز یکشنبه، مدیریت «گروه فیلم و سریال» شبکه سوم به «مهدی آذرپندار» سپرده شده است هست. مهر، راجع به سوابق آذرپندار که مهر سال گذشته مدیر مرکز

تغییرات در مدیریت تلویزیون

تغییرات در مدیریت تلویزیون

عبارات مهم : مدیریت

تغییرات در مدیریت شبکه های تلویزیونی کشور عزیزمان ایران با شیبی آرام ادامه دارد.

بر همین روال، از روز یکشنبه، مدیریت «گروه فیلم و سریال» شبکه سوم به «مهدی آذرپندار» سپرده شده است هست. مهر، راجع به سوابق آذرپندار که مهر سال گذشته مدیر مرکز تخصصی فرهنگی بسیج شده است بود، این گونه نوشته است: «آذرپندار، فارغ التحصیل دانشگاه علم و صنعت هست. در سوابق وی، فیلم نامه نویسی، عضویت در شورای فیلم نامه شبکه سه، عضویت در شورای عالی فیلم نامه سیما از ۸۹ تا ۹۱، قائم مقامی منزل تولیدات جوان صدا و سیما، مدیریت مرکز تخصصی و اداره فیلم و نمایش شرکت بسیج مستضعفین، داوری در بخش فیلم نامه پانزدهمین دوره جشنواره مقاومت و فعالیت در رسانه های متفاوت به عنوان منتقد و نویسنده به چشم می خورد».

پیش از آنکه به این مدیر تازه و جوان بپردازیم، بهتر است مروری بر انتصاب های تازه تلویزیون داشته باشیم. دو سالی است که «عبدالعلی علی عسكری»، ریاست شرکت صدا و سیما و «مرتضی میرباقری»، معاونت سیمای او را بر عهده دارند. آنها امسال تلاش کردند تغییراتی را در این رسانه انجام دهند و در نیمه تیرماه، مدیریت شبکه پنج را از «مجید زین العابدین» ۴۱ساله گرفته و شبکه یک را به او سپردند. جانشین او در شبکه پنج، «جواد رمضان نژاد» ۴۱ساله بود که پیش از این مدیریت شبکه افق را بر عهده داشت. در تغییری دیگر در پنجم اردیبهشت «علی فروغی»، مدیر بسیج صداوسیما، به عنوان مدیر شبکه سوم سیما منصوب شد.

انتصاب هایی که شاید در نگاه اول به جوانگرایی در صدا و سیما تعبیر شود ولی می توان طور دیگری نیز به آن نگریست. تسنیم، تحصیلات «زین العابدین» را کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی بیان کرد و راجع به سوابق او نوشت: «مدیریت شبکه سه، قائم مقام شبکه سه سیما، مدیر طرح و برنامه شبکه سه سیما، مدیریت و اداره شورای راهبردی، اتاق های فکر، شورای مدیران و شورای برآورد در شبکه سه، سرپرست گروه اجتماعی شبکه خبر، جانشین سردبیر بخش خبری ۲۰۳۰، تهیه کننده برنامه های سیاسی شبکه خبر، دبیر شورای راهبردی شبکه خبر، کارشناسی اداره کل حقوقی شرکت و…».

تسنیم، همچنین نوشته که «رمضان نژاد»، دکترای علوم ارتباطات اجتماعی دارد؛ سوابق او به این شرح است: «از سال ۹۳ مدیر شبکه افق بوده و پیش از این نیز مدیر گروه مستند شبکه چهار، عضو شورای طرح و برنامه شبکه چهار سیما، عضو شورای راهبردی سیمافیلم، عضو شورای بررسی طرح برنامه های مستند سیما، مدیر مجتمع آموزشی شهید آوینی مرکز بسیج صداوسیما، سردبیر بخش های خبری متفاوت رادیو و تلویزیون و… بوده است».

«علی فروغی»، مدیر جوان شبکه سه که جانشین «علی اصغر پورمحمدی»، مدیر قدیمی این شبکه شده است هست، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق عمومی دانشگاه امام صادق (ع) است و در کارنامه خود «ریاست مرکز بسیج صداو سیما و مدیر مرکز تخصصی معاونت فرهنگی- اجتماعی شرکت بسیج مستضعفین، قائم مقامی بنیاد اندیشه های امام در نهاد رهبری در دانشگاه ها، فرماندهی پایگاه بسیج، عضویت در شورای معارف صدا و نیز شورا های عالی فیلم، پویانمایی و شورای عالی کتاب بسیج» به چشم می خورد.

رزومه و کارنامه این سه مدیر و همچنین مهدی آذرپندار، نشان از این دارد که مدیریت کلان رسانه صدا و سیما در جهت خاص سیاسی و فکری در حال چیده شدن است و در آینده این رویکرد جهت تماشاگران تلویزیون ملموس تر خواهد شد.

شبکه۳، شبکه جوان
مدیران رادیو و تلویزیون معمولا اشخاص معروفی جهت مخاطبان این رسانه نیستند ولی کارها و برنامه های تولیدی آنان قطعا جهت بینندگان و شنوندگان صدا و سیما نام هایی آشنا هستند. فروغی، مدیر تازه شبکه سه که به شبکه جوان معروف هست، پیش از رسیدن به این جایگاه و در وقت مدیریتش در بسیج صداوسیما، مستند «خارج از دید» به کارگردانی «مهدی نقوی» ساخته شده است هست؛ مستندی که انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و حوادث بعد از آن را روایت می کرد. این مستند ۱۰قسمتی از پنجم تا نهم دی ماه سال گذشته هرشب روی آنتن شبکه سه سیما رفت ولی پخش آن ناگهان متوقف شد. در همین مدت کوتاه دوران مدیریت فروغی بر شبکه سه، حواشی و اتفاقات جدیدی هم جهت این کانال تلویزیونی رقم خورده هست.

پررنگ ترین آن می تواند عدم حضور «کارلوس پویول» در خاص برنامه جام جهانی ۲۰۱۸ شبکه سه باشد که به قهر چندساعته «عادل فردوسی پور» انجامید.

یا می توان به حضور یک ساعته «احسان علیخانی»، یکی از تهیه کننده ها و مجری های این شبکه در برنامه «حالا خورشید» اشاره کرد که این وقت را یافت تا از خود در ارتباط با پرونده «مؤسسه ثامن الحجج» دفاع کند؛ اتفاقی که خیلی ها را به یاد سال ۸۸ و درخواست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از صدا و سیما انداخت.

بعد از اتهاماتی که محمود احمدی نژاد در مناظره های معروف انتخاباتی متوجه مرحوم هاشمی کرده بود، او از صدا وسیما درخواست این را داشت که در برنامه ای از خود دفاع کند که هیچ گاه این وقت به مرحوم رفسنجانی داده نشد.

مهدی آذرپندار که مهندسی متالوژی خوانده، زمانی مسئولیت «دبیر گروه فرهنگی و هنری رجانیوز» را برعهده داشت. نام او در سایت «عمار نت» (شبکه اعزام سخنران و استاد) هم دیده می شود و در سال ۹۱ در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر به عنوان یکی از دبیران رسانه های برتر از او تقدیر شده است هست. آذرپندار چند باری نیز به عنوان کارشناس فرهنگی و هنری در برنامه های تلویزیونی ظاهر شده است بود. ولی معروف ترین برنامه ای که او در آن حضور داشت، مناظره با مرحوم «علی معلم» در برنامه اینترنتی«۳۵» و نقد فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی بود. او در این مناظره گفته بود: «… آقای فرهادی بن بست را نشان می دهد. فضایی که اطراف فیلم های آقای فرهادی ساخته می شود، این قدر پادگانی است که حتی خود منتقد ها هم می ترسند فیلم های او را نقد کنند».

کمی بیش از یک سال تا انتخابات مجلس باقی مانده هست. تغییرات در مدیریت تلویزیون نشان می دهد که یک طیف خاص از جناح اصولگرا در حال استقرار در این رسانه فراگیر هستند. باید دید دامنه این تغییرات تا به کجا خواهد رسید و نسل تازه مدیران چه برنامه ای جهت مخاطبان در نظر گرفته اند.

تغییرات در مدیریت تلویزیون

روزنامه شرق

واژه های کلیدی: مدیریت | برنامه | مدیریت | رسانه ها | تلویزیون | تلویزیون | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog